Koncept samospádovej varne ma uchvátil postupne sa teda snažím pretaviť túto myšlienku v realitu. Základom takejto varne je stojan. Môže byť statický, alebo môže mať pohyblivé plošiny a to jednu alebo dve. Ak je pohyblivá len jedna plošina, tak musí byť celá konštrukcia stojanu vyššia, tomu sa dá vyhnúť ak sa plošiny pohybujú proti sebe. Takýto stojan som sa rozhodol postaviť. 

Model 1

 

Návrh stojanu na samospádovú varňu taký aký tu popisujem bol dostupný na internete, preto si nepripisujem žiadny kredit za túto myšlienku, len som chcel pre ostatných vizualizovať tento stojan a podeliť sa s vlastnými skúsenosťami a nápadmi.

3D model som kreslil v programe SketchUp. V ňom sa dajú modely otvoriť, tie sú dostupné na Google Drive. Najlepšie je to pozerať tiež v programe SketchUp ale priložím to na Drive aj v súbore 3ds, ktorý je možný pozerať v Online 3D vieweri.

Samospádová varňa je podľa mňa najelegantnejšie riešenie prečerpávania rmutu, sladiny, mladiny a čohokoľvek iného z jednej nádoby do druhej. Výhodou je jednoduchosť, cena, jednoduchá prevádzka. Jokle a ostatné železo, ktoré som použil som našiel doma. Všetko zváral otec, takže nás to stálo predovšetkým čas. Napriek tomu si myslím, že pri cene za čerpadlo sa to stále oplatí aj keby som to železo mal niekde kupovať.

Model 1 predstavuje to čo som našiel na internete a je to zároveň tá verzia, ktorú som postavil. Veľkou nevýhodou je dvíhanie ťažkých vecí, pretože tam nie je žiadna kladka, ktorá by rozkladala silu. V nákrese som na osku, ktorá otáča rozetou už dal koleso. Ja som tam pôvodne mal kľuku, ale to bola hlúposť. Oska je umiestnená vysoko a kľuka bola dlhá kvôli dobrej páke, ale potom pri točení bola už príliš vysoko na to, aby sa s ňou dalo pohodlne otočiť a vyniesť ťažšie veci.

Model 1 teda neobsahuje žiadny prvok, ktorý by rozložil silu dvíhaného bremena. Rozmýšľal som nad tým, kde a akým spôsobom by sa dala sila rozložiť. Výsledkom je Model 2. V tomto prípade majú plošiny na sebe pripevnenú kladku a cez ňu sú pripevnené na jednej strane ku konštrukcii a na druhej k oske. Vďaka voľnej kladke na plošine sa teraz sila potrebná k dvihnutiu bremena rozloží medzi konštrukciu na jednej a osku na druhej strane. Tým pádom sila potrebná k zdvihnutiu bremena je o polovicu menšia. Model 2 je zatiaľ len teoretický, ale myslím, že bude fungovať, mal by umožniť varenie väčších várok. Model 1 je podľa mňa dobrý tak pre 50 l várky, lebo neviem, či by niekto vedel bez kladky zdvihnúť viac. Tento limit by Model 2 mal vedieť posunúť možno až k 80 l.

Model 3 už len zvyšuje pohodlnosť. Tu je zmena len v umiestnení kolesa na zdvíhanie plošín. Približne do výšky 60 cm som pridal 2. osku, ktorá otáča 1. oskou. 1. oska je zodpovedná za zdvíhanie plošín a 2. oska je osadená kolesom na otáčanie a otáča 1. oskou. Model 3 prináša len lepšiu pozíciu kolesa na otáčanie, ktoré bude takto nižšie.

Ak bude niekto stavať novú varňu, tak môže zvážiť použite takéhoto stojanu. Ja si myslím, že má veľa výhod a je stále jednoduchý na zostavenie.

 


Nemáte oprávnění vkládat komentáře.

Komentáře vytvořeny pomocí CComment

Uživatelský profil

Nové příspěvky ve fóru

Více Témat »

Nadcházející události

Žádné události

Nová místa

 • Mini Pivovar Ondřejovice

  Ondřejovice 210, 793 76 Zlaté Hory, , Česko
  dne 08.05.2024
 • Letovar

  Husitská , 13000 Praha, , Česká republika
  dne 08.05.2024
 • CHMELODAR

  Lipoltická 212, 533 61 , , Česko
  dne 04.05.2024
 • Chomikowe

  Havlíčkova, 580 01 Havlíčkův Brod, , Česko
  dne 24.04.2024
 • Míca Fíca

  Palouček, 266 01 Beroun, , Česká republika
  dne 28.03.2024

Nové komentáře

 • LittleSatanbrewery napsal/a Více
  Držím palce! Vařím ve Vranově u Stříbra 20.4.2024
 • Duboudyl napsal/a Více
  Ahoj
  Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
 • Kiwi napsal/a Více
  Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
 • Saraf napsal/a Více
  Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
 • Elousek40 # napsal/a Více
  Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022