Pale Ale (2x) - dle receptu a návodu Martina Urbana - Uvařte si s námi domácí pivo 

Další vaření dle receptů z Pivařky + co se do ní nevešlo, inspirace jednotlivými recepty z knihy nebo z různých webů, případně jejich úprava nebo mixování dle vlastních potřeb.

Dýňové pivo (2x)

Viking ale (Tašunko APA)

Hulk- Czech IPA (IPA českýho typa)

Oatmeal Stout (Herne stout)

Christmas (sweet) Stout (Vánočka)

Quad Damage - Belgian dark strong ale 

English IPA (Engliš IPA)

NEIPA (Equinox Witch - várky 1 a 2))

Hefeweizen (WAJCE bier)

American Strong Ale. (Stonewall Jackson)

Falešný polotmavý ležák. (Smějící se bestie)

Belgický blond ale. (Vánoční blondýna)

Dekokčně vařený ležák. (Třináctka ležák)

American Imperial Stout. (Bolehlav I. Ukrutný)

American Pale Ale (české chmely Most a Fusion).  (Bridge to Fusion)

Bavorský Weizen 13°.  (Frau Beerchta)

Black IPA. (Stone Shepherd)

English Bitter (Yule Clog Ale)

Saison (Hlodowik)

 

 

Leden 2021

Narozdíl od většiny ostatních domovraníků mně se první várka nevyvedla. Proběhla v létě 2020. Na  vylití to sice nebylo, ale uvařil jsem nejspíš úplně jiné pivo, než bylo v receptu. Tenhle pocit jsem měl ovšem i po vaření druhém a třetím...

Takže zatím stále začínám, studuju a získávám zkušenosti. Vzhledem k možnostem se pokouším vařit svrchně kvašená piva a asi ještě dlouho budu.

říjen 2021

Po několika zkušebních várkách, u kterých co jsem si navařil, taky si (radši sám) vypil, jsem se rozhodl jít s kůží na trh a začal s distribucí degustačních dávek několika kamarádům, většinou též milovníkům piva.

Ohlasy jsou zatím většinou pozitivní. Ale to víte, jsou to kamarádi, těm člověk nemůže věřit ani nos mezi ušima. 

Každopádně poslední várka - Czech IPA - chutná velmi i mě samotnému, takže se skutečně zdá, že se začínám zlepšovat.

Kromě praktických zkušeností z předchozích várek pomohlo jistě i efektivnější provádění whirlpoolu a výroba "kvalitnějšího" manifoldu. Do té doby jsem zkoušel ne vyloženě cedníky nebo pampersky, ale různé takové manifoldové kočkopsy, prasopsy, při jedné várce dokonce i BIAB; a podobně. Nic naplat, odzkoušené věci většinou opravdu fungují.

Bohužel vzhledem k tomu, že vařím v králíkárně a má milovaná žena je na mateřské (ta mi mimochodem velmi pomáhá jak svým pochopením tak i prakticky) nemám příliš vládu nad kvašením, tak jak bych si představoval. Druhá lednice (nebo mrazák) do domácnosti mi zatím neprošly, takže jsem omezen i prostorem, a také proto dělám várky jen cca jednou za 2 měsíce. O ležácích si tedy zatím mohu nechat jen zdát. Nicméně jsou mým cílem největším.

No a světlo s teplotou, ti si ve sklepě taky dělají, co chtějí. Ale pssst, neříkejte to sousedům!

Ještě dodatek k poznámce o chybějící lednici na kvašení a ležení - oblíbená hláška v naší domácnosti zní: "Nemáme co žrát, přitom ledničku máme furt narvanou! "

 

 

Letos v květnu jsme měli naplánovaný rodinný (s dcerou a jejím manželem) pivní výlet do Bruselu. Covid nám ale překazil plány, tak jsem aspoň uvařil několik belgických piv. Toto jsem dal do AKP 2020

Koncept samospádovej varne ma uchvátil postupne sa teda snažím pretaviť túto myšlienku v realitu. Základom takejto varne je stojan. Môže byť statický, alebo môže mať pohyblivé plošiny a to jednu alebo dve. Ak je pohyblivá len jedna plošina, tak musí byť celá konštrukcia stojanu vyššia, tomu sa dá vyhnúť ak sa plošiny pohybujú proti sebe. Takýto stojan som sa rozhodol postaviť. 

Model 1

 

 Něco o mě..

19.4.2023Ahoj jsem Michaela narozena v roce 2002 řeknu vám něco málo o mě od 6ti let chci být  paní Sládková. Hlavni rozhodnutí kdy jsem si řekla, že jednou chci vařit pivo a být paní sládková bylo tehdy, když jsme šli na prohlídku s tátou do Plzeňského Prazdroje. Hrozně se mi líbila historie pivovaru a historie samotného piva. Nejvíce mě zaujala varna, stará vodárenská věž, ale ještě víc mě zaujal ležácký sklep, ani nevím proč ale bylo úžasný se tam procházet člověk si říká v tom jen leží pivo, je to jen nádoba ale já jsem si už tenkrát říkala, že právě ve sklepě v ležáckém tanku všechno teprve jde do finále a rodí se legenda, která se dostává už dlouhá léta do celého světa a lidé jí pořád milují a obdivují. Tento den byl pro mě a mojí budoucnost velice důležitý. Začala jsem snít o tom, že jednou budu mít svůj vlastní minipivovar, budu vytvářet své umělecké díla a jednou se snad taky trošku proslavím. Tak jsem začala jít za svým snem a pořád jdu. 

V posledním ročníku základní školy, když jsem se rozhodovala na jakou školu chci jít automaticky jsem si hned dala přihlášku na školu v Českých Budějovicích dokonce jsem tam jela i odevzdat přihlášku osobně hned prvni den co to šlo na obor Pivovamik-Sladovnik. Moc těchto škol není, takže jsem musela tak trošku vyletět z rodného hnízda a poznat něco nového, ani nevíte  jak jsem byla šťastná, že mě přijali Bohužel tento učební obor v Plzni už nebyl a pořád není a už asi ani nebude diky vyspělé technologii v provozu v pivovaře a malého zájmu.

Když jsem se dostala na střední školu na učební obor sladovnik/pivovarnik tak jsem se celé 3 roky (2018-2021)snažila a učila jsem se jak to nejvice šlo. Měla jsem Praxi v Budějovickém Budvaru tam jsem byla nejraději na chmelu, varně a ve sklepě a ani bavilo mě hrozně moc lézt do tanků a mýt, moje paní mistrová Leštinová to vůbec nechápala. Ale také jsem měla praxi v minipivovarech Krajinská 27, Plzeňský Bandita, Bizon. Také jsem měla možnost se podívat do prostorů pivovarů a minipivovarů kam se člověk jen tak nedostane. Ve velkých pivovarech jsem byla ve Ferdinandu v Benešově, Regentu v Třeboni, Platanu v Protivině, Samsonu v Českých Budějovicich a samozřejmě v Plzeňském Prazdroji v Plzni a v minipivovarech jsem byla v Letinech minipivovar Letiny, v Solnici a Beránka v Českých Budějovicích, Ravenu v Plzni, Beer Factory v Plzni a další. 

Doma jsem si vymyslela domácí recepturu piva už v prvním ročníku. Pokoušela jsem si několikrát uvařit své vlastní pivo dekokčním třírmutovým způsobem z čerstvého sladu a s hlávkového chmele a vždy se mi pivo vydařilo. 

Na konci studia jsem úspěšné zvládla závěrečné zkoušky a dostala jsem výuční list z oboru pivovarník/sladovník výrobce potravin. Byla jsem na sebe hrdá ale tím vše neskončilo ba naopak začalo.

Tím to chci také poděkovat paní učitelce odborných předmětů paní Lipánové, mému třídnímu učiteli panu Lukschovi a paní mistrové Leštinové. 

Podala jsem si přihlášku na nástavbové studium Technologa potravin v Říčanech u Prahy. Šla jsem na tuhle školu abych si rozšířila své obzory a udělala maturitu.

Bohužel jsme z rodinných důvodů musela studium přerušit. 

(2021-2022 první ročník dokončen, 17.4.2023 ukončení studia) 

Během studia na nástavbě jsem měla praxi a brigádu v Plzeňském Prazdroji v laboratoři základních analýz na pozici Laborant, vzorkař. 

Během praxe mě po celém pivovaru provedl Vrchní pan sládek z Plzeňského Prazdroje. Během praxe jsem byla ve všech čtyřech laboratořích v Prazdroji a v celém pivovaře u v Gambrinusu.

Nyní pracuji v Knížecím Pivovaru Plasy jako podsládková. Chci rozšiřovat své znalosti.  Udělala  jsem si svůj vlastní blog  na instagramu @little_satan_brewery tak mě můžete podpořit a sledovat mou cestu. 

 Po čase bych si chtěla založit svůj vlastní rodinný Pivovárek Drakujan s malou Hospůdkou.

Tak mi držte palce a Dej bůh štěstí.🍻

 

Samospádová elektrická varňa

 

Každý zapálený domovarník si asi jedného dňa povie, že ten 10 litrový hrniec a plastová kýblová scedzovačka nie je to s čím chce až do smrti variť pivo. Pri tvorbe vysnívanej varne som narazil na pár slepých uličiek, nakúpil niekoľko zbytočností a spraviľ veľa chýb. Ako večný optimista som však vytrval, prototyp uzrel svetlo sveta a prešiel prvou skúškou. Netvrdím že som vytvoril prelomový návrh pivovaru, ktorý zmení varenie tak ako ho poznáme, ale nenašiel som podobnú podobu varne na internete.

User Profile

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

 • LittleSatanbrewery said More
  Držím palce! Vařím ve Vranově u Stříbra 20.4.2024
 • Duboudyl said More
  Ahoj
  Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
 • Kiwi said More
  Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
 • Saraf said More
  Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
 • Elousek40 # said More
  Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022