file Správné prokvašení

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
18 Oct 2016 15:46 #1 by doktor.zaba
Správné prokvašení was created by doktor.zaba
Tentokrát nemám žádný dotaz, jen se chci podělit se začínajícími jako jsem já, abych vás uchránil před některými chybami.
V podstatě každá várka kterou jsem doposud vařil mi velmi málo prokvasila, pivo bylo slabé a nasládlé.
Až nyní se mi podařilo dosáhnout požadované konečné hustoty, tedy kvasinky zpracovaly větší množství cukru než u předchozích várek.
Zjistil jsem, že jsem podcenil provzdušnění kvasinek při rehydrataci i mladiny při primárním kvašení. Má to opravdu veliký vliv na fermentaci. Nyní jsem při rehydrataci kvasinky opravdu poctivě míchal 30 minut a na provzdušnění mladiny jsem použil mixér jak tady doporučuje Grádyš. Odměna je sladká, vlastně alkoholová - pivo má konečně sílu jakou bych chtěl. Takže díky za cenné rady, které se zde dají najít ;)
The following user(s) said Thank You: beerkopf, Georg JT, Petr Kittler, mac

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
21 Oct 2016 20:58 #2 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Správné prokvašení
Nerad tě zklamu ale tak zásadní vliv při prvním použití sušených kvasinek nastat kvůle malému provzdušnění nemůže. Tvůj problém bude někde na ose rmutování, dávka a stav kvasnic, kontaminace aj....

Takže do budoucna bych ti radil se zamyslet nad tím co bylo během vaření jinak, aby se ti to už nestávalo.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
23 Oct 2016 05:22 #3 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
No, to jsi mě opravdu nepotěšil ;) Rmutuji vždy podle receptu, kvasnice používám s04, s05 nebo coopers, všechny potřeby pro vaření neustále dezinfikuji. Teploty a časy jednotlivých procesů jsou řízeny digitálně. Tak jsem zvědav jak to bude u dalších várek.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 Oct 2016 06:40 #4 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Správné prokvašení
tak možná zkus popsat konkrétní recept se vším všudy, který vedl k tomu nasládlému pivu a třeba na to přijdem ;-)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
23 Oct 2016 10:09 - 23 Oct 2016 10:10 #5 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
Například tento velmi jednoduchý:
Cascade SMaSH! – All Grain Recipe
learn.kegerator.com/recipe-cascade-smash-pale-ale/

U té sladké várky jsem naměřil:
OG: 1056, FG: 1025 z toho mi vychází 10,33°

Nyní mi kvasí to samé, dnes je to 3 den
OG bylo 1058. Díky bohaté pěně se mi ale nedaří moc změřit aktuální hustota, mám hustoměr přímo v kvasné nádobě, ale vypadá to, že už teď je nižší než u té sladké várky bylo FG.

Oproti dřívějším postupům jsem se tentokrát chtěl při scezování hodně zbavit kalů, tak jsem veškerou sladinu co zůstala po vyslazení pod sítem, nakloněním scezovačky přepustil do pomocné nádoby a znovu nechal protéct přes vrstvu mláta. Tím jsem docílil, že tekutina byla čirá bez kalů ale to byla jediná změna, jinak vše stejné.

Teď mě ještě napadlo, jestli by na to nemohl mít vliv dlouho našrotovaný slad? Dříve jsem používal šrotovaný z obchodu a ležel mi doma třeba měsíc, teď šrotuji těsně před vařením.
Last edit: 23 Oct 2016 10:10 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 Oct 2016 16:23 #6 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Správné prokvašení
Tvoje konečná hustota je moc vysoká na takové pivo, vidíš že i v originálním receptu počítají s 1011. Tvých 1025 je poměrně vysoko, tudíž tam zbylo dost cukrů a chutná to sladce, což bude mnohem pravděpodobnější příčina než kvasinky.

Velmi pravděpodobně to směřuje ke špatnému průběhu rmutování. Jodová zkouška byla? Jaká byla teplota a byla stabilní po celou dobu? Vybavení izolované?

I jednokrokové infuze se v případě chladnutí během rmutování velmi snadno stane, že teplota klesne a rmutování neproběhne jak má a pakk je málo zkvasitelného materiálu a pivo neprokvasí jak má. Pak bych ti raději doporučoval přihřívat a hlídat vemi dobře teplotu, než to jen nechat hodinu stát...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
23 Oct 2016 18:05 - 23 Oct 2016 18:41 #7 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
Sorry, dal jsem odkaz na recept, ale rmutování dělám klasickým způsobem, používám hrnec Bielmeier s digitálním nastavením teploty a to takhle:

Vystirka 42° 15 min.
Rmutovani 66° 1 hod nebo do kompletni konverze – jodova zkouska
Odrmutovani 77°

Po celou dobu mám zapnuté míchadlo. Po té hodině na 66° jodová zkouška dopadne vždy dobře. Také jsem si původně myslel, že nedojde ke správnému zcukření a proto jsem tu jodovou zkoušku začal dělat. Nakonec jsem tedy zkusil ještě to lepší provzdušnění a shodou okolností ta várka pěkně prokvasila, proto jsem usoudil, že v tom bude problém.

Že by byl vadný zavařovací hrnec? Příští várku budu ještě hlídat externím teploměrem a nebudu se spoléhat na ten v hrnci.

Ještě si uvědomuji, že ten hrnec se opravdu chová zvláštně při chmelovaru. Nastavím 100° a když už je var příliš bouřlivý, snížím to na 98°, ale on vypne ohřev a až po delší době když teplota spadne hodně níž, pak teprve začne zase dohřívat na těch 98°. Třeba dělá podobné blbosti i při rmutování.
Last edit: 23 Oct 2016 18:41 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
23 Oct 2016 19:08 #8 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Správné prokvašení
Na teploměr v hrnci bych raději nespoléhal. Druhá věc je že pokud to chceš mít dobrě prokvašená a děláš dvoukrokovku raději se na první cukrotvorné drž níže kolem 63 °C beta amyláza tam pracuje lépe. Hodina pak obvykle není třeba a stačí kolem 30-40 min pro slabší piva. Pak je dobré zařadit prodlevu alespoň 10 min na 70-73 °C pro funkci alfa amylázy a pok zkontrolovat zcukření a potom teprve odrmutovat. Rmutování tak bude účinější a pokud budeš dobře hlídat teploty, tak uvidíš že to prokvasí lépe. Důležité je také dobře míchat aby v celém objemu byla stejná teplota.
The following user(s) said Thank You: doktor.zaba

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
23 Oct 2016 19:13 #9 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
ok, zaměřím se na ty teploty. Díky moc za rady.
The following user(s) said Thank You: mac

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
25 Oct 2016 18:08 - 25 Oct 2016 18:17 #10 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
Tak dnes jsem prověřil funkčnost toho hrnce bielmeier, dokonce jsem ho rozšrouboval a zjistil zajímavou věc. Přestože obsahuje elektroniku a topení je spínané triakem, vlastní napájení topného tělesa prochází přes ochranné prvky, které jsou zřejmě jen nějaké bimetalové spínače. Ty jednoduše přeruší obvod, pokud teplota dosáhne určité hodnoty. Proto se při chmelovaru stává, že se ohřev přeruší, teplota poklesne třeba až na 80° a až po opětovném sepnutí těch ochran začne znovu ohřívat. To je docela zrada, když v popisu výrobku přímo uvádějí, že je určen k vaření piva. Na rmutování by to ale nemělo mít žádný vliv, tam jsou teploty nižší, tudíž ty ochrany by se neměly uplatnit. Nicméně měřil jsem dig. teploměrem teplotu vody, kterou jsem zkusmo ohříval a shodovala se s hodnotou zobrazenou na hrnci, ovšem jen ve spodní části kde je topné těleso a snímač teploty. Nahoře byla teplota o 8° nižší. Hrnec jsem tedy obalil dvěma vrstvami tepelně izolačního materiálu a další měření provedu až při další várce.
Nevím, jestli to bude zdroj těch mých problémů, ale aspoň mám dobrý pocit, že jsem pro to něco udělal :)
Last edit: 25 Oct 2016 18:17 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
02 Nov 2016 19:30 #11 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
Rozhodl jsem se trochu upravit ten hrnec, aby lépe reguloval a když už jsem byl v tom, udělal jsem to řízené počítačem, obalil dvěma vrstvami karimatky a doufám že další várky budou už jen perfektní :)

Zde je pár fotek: vool.cz/tNraW
Kdyby někdo též uvažoval o takové šílenosti, rád poradím ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
02 Nov 2016 21:24 #12 by novotny.petr
Replied by novotny.petr on topic Správné prokvašení
No vypadá to pěkně! Můžeš dát odkaz na ten wifi modul?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
02 Nov 2016 21:39 - 02 Nov 2016 21:48 #13 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
Mám tam 3 moduly, abych se nemusel párat se složitým plošňákem když je to za pár kaček:
procesorek
vool.cz/6BR83
wifi modul
vool.cz/cCBtm
převodník úrovní
vool.cz/3dg2i

ten wifi pracuje na 3,3V a vezme si až 300mA, takže to chce trošku chladit pokud se použije lineární stabik, ale na Ali jsou také za pusu stepDn muduly, což by bylo asi lepší.

Pokud by ses rozhodl objednávat, ze zkušeností vím, že teď před vánoci je na to blbá doba - dlouho trvá než zboží dorazí.
Last edit: 02 Nov 2016 21:48 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Nov 2016 08:20 #14 by glottis
Replied by glottis on topic Správné prokvašení
spousta veci uz se da koupit za rozumne penize i u nas a rychle
arduino-shop.cz/arduino/911-internet-vec...8266-1420990568.html
je to sice porad drazsi ale uz se to da kdy zpotrebuje clovek jeden dva kusy rychle. jsou i jine shopy

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
03 Nov 2016 10:28 #15 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
Jak píšeš, "když člověk potřebuje" tak se to dá, ale kupovat to více než 4x dráž na výroby prototypu, kde navíc není jistota že vše bude fungovat, je nesmysl. Raději si 3 týdny počkám ;)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Nov 2016 10:36 #16 by glottis
Replied by glottis on topic Správné prokvašení
ono nekdy to jsou i dva mesice a kor kdyz jim tam padne svatek :( a se spoustou veci z ebay, aliexpresu mam i hodne spatnou zkusenost tak se v posledni dobre snazim hledat alternativy jinde. treba moduly zdroju fungujou ale jen pokud to clovek netrapi na 100% ale spis tak na 30% - pak hori diody mosfety, 40A SSR rele ma v sobe treba 12A triak, zarucene pravy cree x-lamp 50W modul ma polovinu bodu vadnych a topi to takovym zpusobem ze jsem malem vyhorel (z mouseru z usa za tri dny, postovne zadarmo pri urcite cene a cena za kus nepatrne vyssi ... sviti vsechno, hreje to jen zlomkem)

proste clovek si to musi rozmyslet jestli mu to za to stoji :) neodrazuju od toho, arduiona, wifi moduly a dalsi kraviny v pohode asi, taky kupuju. ale nesmi se pak clovek divit.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
03 Nov 2016 10:54 #17 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
Tak tomu rozumím, ale já jsem tam snad nikdy neobjednával dražší věci. Vždycky jen takové blbosti, vyzkoušet a hodit do bedny k ostatním, třeba se někdy bude hodit :) Stejně to bylo i s výrobou hrnce, zahrabal jsem v bedně a z nalezeného šrotu to vyrobil. Pokud bych se chtěl elektronikou nějak seriózně zabývat, asi nebudu kupovat na Ali. Navíc teď na takové věci vůbec není čas, věnuji se hlavně výrobě piva :)

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
03 Nov 2016 13:42 #18 by Loupežník
Replied by Loupežník on topic Správné prokvašení
Doporučuju ardbir.com/. Hotové řešení a dá se postavit opravdu za pár kaček...

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • doktor.zaba
  • doktor.zaba's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Premium Member
  • Premium Member
More
03 Nov 2016 14:34 - 03 Nov 2016 14:37 #19 by doktor.zaba
Replied by doktor.zaba on topic Správné prokvašení
Na tom je ale to zábavné, že si člověk vyrobí něco sám. Ovládací program si napsat přesně jak se mu zlíbí. Ještě to budu upravovat, aby program hlásil kdy je potřeba chmelit atd. Bude se taky ukládat celý postup do souboru pro další použití, líbí se mi též grafické zobrazení průběhu teploty a ještě se bude přímo počítat spotřebovaná energie a její cena :)
Prostě taková hračka, další dimenze zábavy při vaření piva :)

Hotové "pivo" si taky můžu koupit za pár kaček v kauflandu, ale právě proto jsem se dal na vaření, abych nemusel ;)
Last edit: 03 Nov 2016 14:37 by doktor.zaba.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
02 Jan 2018 22:37 #20 by Zdenda
Replied by Zdenda on topic Správné prokvašení
Ahoj. Zaujalo mě tvoje řešení. Zrovna jsem ve fázi vývoje ovládání varny a chci se zeptat přes co a jak ti jede ten software. Diky

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022