file stáčení do kegu

  • Zdeněk Š
  • Zdeněk Š's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
11 Oct 2022 22:11 #1 by Zdeněk Š
stáčení do kegu was created by Zdeněk Š
Nazdar.
I když většina homebrewerů jede v kyvetách, já přešel na 30.l kegy. Mám  dobrý sklep.
Docela by mě zajímalo, jak kegaři v malém řeší stáčení tak, aby tam dostali přesných 30 a nepřeplnili, nebo neošidili to. Slil jsem si ze spilky (kvasil jsem v 50.l hrnci) přesně 30 do nádoby a hadicí to přes naražeč s vyndaným retním ventilem pouštěl do kegu, ale i přes to, že jsem škrtil hadičku aby to neběželo moc rychle,  mi to tak litr před koncem začalo z plynového vstupu prskat. 
Keg jsem před tím vyfoukal plynem ale po vyndání ventilu byl samozřejmě bez tlaku. Vím že pivovary dokonce dávají do kegu nějaký ten litr navíc aby hospoda mohla po naražení první pivo vyhodit ale mě se tem ani těch přesných 30 mevešlo. Takže uvítám rady a postřehy.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
13 Oct 2022 11:44 #2 by JImram
Replied by JImram on topic stáčení do kegu
V pivovaru stáčí hotové pivo s protitlakem, to je jiné zadání.
Já stáčím silikovou hadičkou s vyšroubovanou jehlou. Hadička až na dno a předem ji odvzdušnit (zvednout na úroveň hladiny, zaplnit pivem a pak teprve vložit do sudu). Pak nepění.
Přes jehlu by to mělo taky jít, ale mohlo by to opravdu mít snahu pěnit, když pivo padá dolů a strhává vzduch.
Pěnění může být taky známka, že je ještě na stáčení brzy.

Co se množství týká, tak mám sud na váze, ale to používám spíš při stáčení z protitlakem do menšího sudu. Při stáčení ze spilky kontoluji vizuálně plnost.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Zdeněk Š
  • Zdeněk Š's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
13 Oct 2022 21:57 - 13 Oct 2022 22:09 #3 by Zdeněk Š
Replied by Zdeněk Š on topic stáčení do kegu
Díky za postřehy z praxe. O plnění protitlakem samozřejmě vím, ale když kvasím v otevřené spilce, pak to přetáhnu do kalibrované nádoby abych to nemusel vážit a znal přesný objem, tak to zase znova přetáčet do další nádoby, kde bych to natlakoval nechci, abych nezvyšoval riziko oxidace nebo kontaminace. Dostal jsem do soukromých zpráv informaci, že v malých pivovarech plní tak dlouho až to začne z plynového výstupu vytékat. Takže jsem skončil asi v pravou chvíli protože mi nezáleží na tom, jestli tam dostanu 29-30- nebo 31litrů , když to mám pro sebe. Kdybych to dělal pro někoho, tak holt počkám až to pěnu vychrchlá a bude úplně plno.

Co se týče vytahování jehly, to bylo první, co jsem chtěl udělat, protože pak člověk vidí dovitř jak to přibývá, o lepším čištění kegu ani nemluvím, jenže na facebookové skupině domovařičů se nějaký profík šíleně rozčiloval aby do toho lidi nelezli protože profi manuály předepisují, že při každém vyndání jehly se automticky vyměňují asi 3 těsnění a velké pivovary proto sudy otvírají minimálně a všechno se čistí a plní přes jehlu.
Plnil jsem keg poprvé tak jsem šel cestou nejmenšího odporu ale do budoucna si stejně myslím že ty jehly vydávat občas budu.

Co se týče toho, že by to mohla být taky známka nedostatečného dokvašení, tak já na stáčení nespěchám. Nechávám to klidně týden dokvášet i když je zdánlivě podle měření refrakce hotovo a pak ještě pár dní přidám na teplotě jako diacetyl pauzu. Nemám problémy s tím že by z toho byly cítit kvasnice a mám jistotu že je dokvašeno.
Last edit: 13 Oct 2022 22:09 by Zdeněk Š.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 Oct 2022 07:20 #4 by JImram
Replied by JImram on topic stáčení do kegu
Když někdo sud na zálohu rozebere, zničí pojistku a pak ho vrátí, tak je to nezodpovědné hovado. Já jsem si sudy koupil,a tak je to čistě moje věc. Když myju sudy jehlou je s tím spojeno hodně přípravy. Pro 5 sudů už by to bylo rychlejší, ale když potřebuji umýt jeden nebo dva, je jednodušší vyndat jehlu. Těsnění pod jehlou občas měním, stojí pár korun.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Zdeněk Š
  • Zdeněk Š's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Junior Member
  • Junior Member
More
14 Oct 2022 12:35 - 14 Oct 2022 12:36 #5 by Zdeněk Š
Replied by Zdeněk Š on topic stáčení do kegu
Mám to taky tak. Kegy jsem koupil od vinaře, který s vínem končí, takže je nikde do pivovaru vracet nebudu a kdybych je vezl na jižní moravu do vinařských závodů, projedu víc než bych dostal za zálohu.

Jak je to těma pojistkama? Na youtube maďar středový terč zamáčknul stahovákem na šrouby aby pojistka vycvakla, Jinde to zase vytahují kleštěma nahoru a další zase píšou něco o nutnosti vytáhnout tenkými kleštěmi segerovku dole pod závitem. Jak se jednotlivé systémy pojistek od sebe poznají? Nechci to dělat jako američan na videu, kde vzal dva pajcry a urval to silou.
Last edit: 14 Oct 2022 12:36 by Zdeněk Š.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 Oct 2022 16:06 #6 by JImram
Replied by JImram on topic stáčení do kegu
Madar na to jde pomadarsku, ale princip ma spravne. Ta cast jehly, ktera se pri narazeni zatlacuje se musi zatlacit hloubeji nez pri beznem narazeni. Lze treba vlozit vhodne fibrove tesneni mezi narazec a jehlu nebo jinak dosahnout hlubsiho zatlaceni. Kdyz znas princip, tak si vzdycky poradis.
The following user(s) said Thank You: Zdeněk Š

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
04 Dec 2022 13:17 #7 by Jersey
Replied by Jersey on topic stáčení do kegu
No "aby ses neošidil" - počítej s tím, že aby bylo pivo schopné se nasytit, musíš tam mít taky dostatek volného místa tzv. headspace. Když jsem dříve používal kegy, pivo jsem stáčel po rantl, kde se začíná klenout "hyperbola".

Please Log in or Create an account to join the conversation.

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022