file Rozdíl mezi Alfa a beta hořkými kyselinami

  • johny
  • johny's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Senior Member
  • Senior Member
More
25 Jan 2023 12:51 - 25 Jan 2023 12:52 #1 by johny
Ahoj, je někdo schopen mi vysvětlit, jaký je faktický (a praktický) rozdíl mezi Alfa a Beta hořkými látkami v chmelu? Četl jsem si tuto část v pivařce, ale ne uplně tomu rozumím. Odnesl jsem si z toho, že Alfa hořké látky dělají primárně hořkost, zatímco Beta dělají tu celkovou komplexitu, ale nevím, jestli je to správný závěr :-D. Zajímá mě zejména to, jak mi co ovlivňuje výslednou chuť piva.
Last edit: 25 Jan 2023 12:52 by johny.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
25 Jan 2023 13:26 #2 by Jersey
Ahoj beta kyseliny jsou soubor přirozeně se vyskytujících látek, které bohužel snadno oxidují a mohou způsobovat nežádoucí oxidační hořkost ale za normálních podmínek je jejich význam hlavně v tom že působí antisepticky, inhibují aktivitu různých nežádoucích bakterií atd. Navíc mají význam i ve farmacii protože se u nich objevují prokazatelné účinky v oblasti léčby rakoviny a podobných hajzlu. Probíhaji intenzivní pokusy, které se snaží prokázat že v určitém poměru vůči Alfa kyselinám se podílejí na charakteru hořkosti (nikoli hořkosti samotné protože nedokazi isomerizovat jako alfa kyseliny)
The following user(s) said Thank You: johny

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • johny
  • johny's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Senior Member
  • Senior Member
More
25 Jan 2023 13:54 #3 by johny
Děkuju moc za info, takže primárně jde u Beta kyselin o ty antiseptické účinky a vliv na chuť až takový není? A ty číselné hodnoty značí (u obou), kolik tam těch látek je, tzn. laicky řečeno, jak dlouho asi chmel vydrží, než se přirozeně "odbourají", interpretuji to správně?

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
25 Jan 2023 14:12 #4 by Jersey
Vliv na chuť je předmětem bádání, než se bude vědět víc, platí ty antiseptické účinky. Obsah kyselin je uváděn v procentech. Takže to značí hlavně to, kolik chmele musíš použít, abys isomerizaci respektive varem dosáhl určite hodnoty hořkostí vyjádřené IBU.
The following user(s) said Thank You: johny

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • johny
  • johny's Avatar Topic Author
  • Offline
  • Senior Member
  • Senior Member
More
25 Jan 2023 16:58 #5 by johny
No, chápu to přímo úměrně mé slabé trojce z chemie po celý gympl :-D. Každopádně děkuju:-))))

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
26 Jan 2023 09:22 #6 by Jersey
To nevadí, graf je zobrazen třeba v pivarce u výpočtu horkosti, je tam pěkně vidět vliv teploty, obsahu alfa kyselin ve vztahu k délce chmelovaru atd. Výsledkem je pivo o určite hořkosti 😉

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022