file Problemy pri scedzovani (bazooka)

  • Miroslav Prochazka
  • Miroslav Prochazka's Avatar Topic Author
  • Offline
  • New Member
  • New Member
More
14 Dec 2020 09:36 #1 by Miroslav Prochazka
Problemy pri scedzovani (bazooka) was created by Miroslav Prochazka
Zdravim,

Som zaciatocnik vo vareni piva (mam za sebou 4.tu varku).

Mam 70L hrniec od Bergland a nainstaloval som donho nerezovy ventil a dovnutra bazooku (www.bahnik.cz/scezovani/manifold-bazooka-nerez/).
Pred tym som varil len v obycajnom hrnci a pouzival som falosne dno v druhej nadoba, ktorou som scedzoval.
Teraz v sobotu som vsak prvy krat skusal tento nerezovy hrniec a mal som hned niekolko problemov:

Po odrmutovani som nechal mlato usadit 20m a ked som pustil ventil, tak najskor to tieklo tak na polovicu a po chvili len slabucky prud, takze som musel zapojit scedzovaci system s druhou nadobou a falosnym dnom.
Cim by toto mohlo byt sposobene? Rmutoval som na teplote 63°C a celkom casto som miesal. Ked som vsak odpojil bazooku tak v nej bolo trochu mlata, ale nie tolko aby to ucpalo podla mna. Takisto som bazooku mal rovnomerne po celom dne hrnca. Je mozne, ze keby ju prelozim tak to pomoze? Popripade nemiesat to az u dna, ale len navrchu?


Po zchladeni mladiny som ju chcel takisto vypustit do kvasnej nadobu pomocou ventilu, avsak sa mi vyplavilo vela chmelu aj ked som mal kuzel sformovany.
Ako sa toto da riesit? Je dobre pozuit hop spider ? Alebo nechavate bazooku aj pri chmelovare?

Dakujem vopred za odpoved a daj Boh stastia.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 Dec 2020 15:22 #2 by Mongol
Replied by Mongol on topic Problemy pri scedzovani (bazooka)
ahoj, pri lauterhexe - spirale , musis to pustit skoro hned, necakat na usadenie. Resp pockaj cca 2-3 minutky. Ak mas dobre nasrotovane tak to ide pekne. Srotovanie je velmi dolezite.
Prvych par litrov vratis do scedzovacky a potom to mas cire. Ked dolievas vysladzovaciu vodu treba to priemiesat cele, aby nebol usadeny kolac. Inak to nechce tiect. Ta sprirala je super vec, ide to s tym rychlo, len to treba vychytat. DBŠ.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 Dec 2020 15:24 #3 by Mongol
Replied by Mongol on topic Problemy pri scedzovani (bazooka)
este doplnim, ze teda ja tu bazooku - spiralu nemam v hrnci stale, ale prelievam z rmutovacej nadoby do scedzovacky kde je ta spirala. Neviem posudit ako sa to sprava pocas toho ako to varis, moze sa to nabit do tych strbin a upchat sa to.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
14 Dec 2020 15:26 #4 by Mongol
Replied by Mongol on topic Problemy pri scedzovani (bazooka)
na filtraciu po chmelovare to pouzitelne neni, to sa pouziva uplne ina bazooka, taka jemnucka sietkova.

Stacam zvrchu hadickou.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

  • Miroslav Prochazka
  • Miroslav Prochazka's Avatar Topic Author
  • Offline
  • New Member
  • New Member
More
14 Dec 2020 17:38 #5 by Miroslav Prochazka
Replied by Miroslav Prochazka on topic Problemy pri scedzovani (bazooka)
Ahoj,

Dakujem za odpoved.V nejakom prispevku som aj videl, ze to niektori prepletaju na rmutovanie, aby tie medzery boli vasie. Ale asi hej, dava to logiku to nenechat tolko usadzat, aby to tam neucpalo prietok. A pri vysladzovani to mozno nebude hrat rolu, kedze sa to premyje cez to mlato aj tak aj tak.

A mas aj skusenost s hop spider, ci je to len marketing?

Diki

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
15 Dec 2020 08:22 #6 by Mongol
Replied by Mongol on topic Problemy pri scedzovani (bazooka)
Hop spider nepouzivam, ako som spominal po chmelovare spravim whirpool a stocim hadickou zvrchu. Alebo este ked nemam cas cakat na usadenie chmelu, tak to prefiltrujem cez platno. Ako kedy mi vyhovuje.
The following user(s) said Thank You: Miroslav Prochazka

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
18 Dec 2020 11:02 #7 by Marian
Replied by Marian on topic Problemy pri scedzovani (bazooka)
Zdravím homebrewerov. Dovolujem sa pripojiť k diskusii. Kúpik som si all-in-one kotol, ku ktorému bola aj filtračná trubička, bazooka. Stalo sa mi, že pri prvom varení sa mi sieťovina na bazooke upchala, vďaka čomu obehové čerpadlo nemohlo sladinu pri rmutovaní " točiť". Všimol som si, že sieťovina na bazooke je veľmi hustá. Napadlo ma, že si otvory zväčším tenkým vrtáčikom a k tomu pred vystieraním slad preosejem cez jemné kuchynské sitko. Má niekto z vás skúsenosti s preosievaním sladu, ktorý prirodzene obsahuje aj prachové častice, ktoré tiež môžu byť príčinou upchávania? Ďakujem.

Please Log in or Create an account to join the conversation.

More
19 Dec 2020 18:56 #8 by IvoK
Replied by IvoK on topic Problemy pri scedzovani (bazooka)
Ahoj, moje osobní doporučení nenechat dlouho sednout a v mem případě se osvědčily rýžové slupky , celkem příjmě to "nadlehčí" , na chut nemají vliv.
The following user(s) said Thank You: Miroslav Prochazka

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: novotny.petrJersey

User Profile

Advertisement

New Forum Posts

More Topics »

Next Events

No events

New Places

New Comments

  • Duboudyl said More
    Ahoj
    Prepač že som neodpisoval. Malo chodím sem. 5.1.2024
  • Kiwi said More
    Tohle ja naprosto skvělě vysvětlené. Díky moc. 24.8.2023
  • Saraf said More
    Zdravim Suraku, vaříš stále? Saraf, Hrabice 6.1.2023
  • Elousek40 # said More
    Zdravím,ty vaše www.nefunguji,máte nějaké věci... 7.11.2022
  • Bystričan said More
    Ahoj chcel by som vyskúšať variť vlastné pivo. Som... 7.3.2022